Tedavi Yöntemlerinin Değerlendirilmesi

Sadece Tek Bir Kaynaktan Aldığınız Bilgiler Doğrultusunda Karar Vermeyin:

Sağlık kuruluşlarıyla veya dostlarınızla diğer potansiyel tedavi şekillerini tartışın: Eğer doktorunuz diğer alternatif tedavilere açık değilse doktorunuzu değiştirebilir veya başka bir hekime danışabilirsiniz. Kısıtlı imkanlar içindeyseniz veya sigortanız yoksa doktorunuzu değiştirmek kolay olmayacaktır. ancak güvenilir bir sağlık kuruluşunu arayıp durumunuzla ilgili bilgi verebilirsiniz. En önemlisi kararınızı dar çerçevede kısıtlı imkanlar içinde vermemeye çalışın.

Tedaviden Kesin Sonuç Alınır Veya Mucize Yaratan Yöntemler Tarzındaki Reklamlara Dikkat Edin:

Hepimiz iyimser olmaktan yanayız, ancak yeni tedaviler hakkında abartılıp şişirilerek yazılan raporlardan daha kötü bir haber yayını olamaz. Bireysel olarak veya yeterli araştırma yapmadan bilgisizce panik atak tedavisi hakkında vaatlerde bulunmaları insanların hem gereksiz yere kafasını karıştırıyor hem de oldukça zarar veriyor. Bu tür yayınlar hakkında kesin, güvenilir, sağlıklı ve kesin kanıtı olan bilgiler edindikten sonra yayınlanmalıdır.

Caydıracak Kadar Pahalı Olan Deneysel Tedaviler Potansiyel Bir Yanlışın İpucudur:

Bu alternatif tedavilerin maliyeti genellikle hastanın kendisi tarafından ödenir,sigorta şirketlerinin bu tür tedavilerde ödeme yaptığına çok ender rastlanır: Bazen geçerlilik kanıtı olan psikolojik tedavilerin ödendiği görülür: Ne yazık ki böyle kanıtı olmayan ve hatta bazen de zarar veren tedavilerden çok büyük miktar paralar alan bu şarlatanların varlığı hiç eksik olmuyor.

Klinikleri araştırıp ziyaret edin, eğer kendiniz gidemiyorsanız arkadaşlarınızdan yardım talep edin.

Amerika Birleşik Devletleri’nde pahalı tedavi sunan bazı örnek klinikler var. Eğer klinik hakkında bağımsız bilgi alamıyorsanız bu olumsuz bir durumdur.

Tedaviyi Sunun Klinikle veya Şahısla Öncelikle Görüşme Yapın:

Eğer kanıtı olmayan bir tedavi durumu söz konusuysa akıllı olun ve bunu sunan kişiyle ön görüşme yapın. Panik atakla ilgili ne kadar bilgileri var?

Eğer yaygın bilinen teorileri red ediyorlarsa en azından bu teoriler hakkında bilgileri var mı? Eğitim alanları nedir?

Sizin genel sağlık durumunuzla ilgili belli bir bilgi istiyorlar mı, yoksa yüzsüz bir tüketici konumuna mı sokuyorlar sizi ?

Sorduğunuz sorulara sizin anlayacağınız şekilde mi yanıt veriyorlar yoksa sizi küçük düşürücü şekilde mi konuşuyorlar ?

Yaptıkları açıklamalar basit ve anlayacağınız gibi mi yoksa karmaşık mı?

Sizin mevcut olan doktorunuzla aranızda bir güvensizlik duygusu yaratmaya çalışıyorlar mı?

Şimdiye kadar olan tedavinizi nasıl değerlendirirsiniz? Doktorunuzun panik atak için uygulandığı tedavide haklılık sebebi nedir?

Eğer tedavinizi objektif olarak değerlendiremezseniz (bilimsel bir yayında veya konferansta sunulabilecek şekilde) o zaman daha fazla araştırıp daha dikkatli davranın.

Bağlı olduğunuz sağlık kuruluşuna ve panik atak rahatsızlığını yakından bilen, tanıyan arkadaşlarınıza danışın. Yüklü olduğunuz enerjinize güvenin. Eğer tedavi yönteminiz hakkında herhangi bir şüpheniz veya sizi rahatsız eden bir şey varsa o zaman hislerinize kulak verin ve kendi kendinize karar vermeyin. Sorduğunuz her soruya dürüst ve direkt cevaplar almak en doğal hakkınızdır. Tedavinizin doktorunuz tarafından değerlendirilip değerlendirilmediğini sorun eğer değerlendirilmemişse neden olduğunu sorun.

Medyanın Çarpıklığına (Oyununa) Dikkat Edin:

İnsanların yeni potansiyel tedavi şekillerine açık olduğu konusunda alışılagelmiş bir senaryo vardır. Televizyonda ya da gazetede gördükleri bir manşette “hastalığınıza derman şifa” yazılı ise sorular sormaya başlıyorlar. Yapılan araştırmalar sonucunda ise bu yazılanları medyanın şişirme raporları olduğu anlaşılıyor.

Önyargınızı Azaltmak İçin Çeşitli Opsiyonlar Araştırın:

Genellikle tedavi hakkında tek bir kaynaktan bilgi almak iyi bir fikir değil. Saygıdeğer; güvenilir yayınlardan bilgi almak kesinlikle doğru bir karar olur.

Sağlık Kuruluşunuza Tam Olarak Hangi Tür Tedaviler Gördüğünüzü Bildirin:

Doktor Seçimi Yaparken

Doktorlarla ilgili birçok problem yaşanmasına rağmen modern tıp dünyasında konan teşhislerden yola çıkarak tedavi yollarını araştırıp belirlemek çok önemlidir.

Genel olarak, her zaman karşınızda profesyonel bir tıp adamı ile muhatap olduğunuzu unutmayın ve saygılı davranın fakat her zaman sizin için en iyi olan tedaviyi belirleyip son kararı siz verin. Bugün modern tıp dünyasında doktorlar çok yoğun çalışıyorlar hastalarına ilaç firmalarının gönderdikleri numuneleri yükleyip yetersiz tedaviler uygulayabiliyorlar yani doğru ilacı bulabilmek için deneysel bir ortamda çalışmak zorundalar.

Teşhis: %70’in üzerinde hasta panik atak teşhisi konulana kadar en az 10 veya daha fazla sayıda doktorla görüşüyor. Bu istatistik ne kadar doğru bilinmiyor ama tecrübelerden kaynaklanan ve çevreden alınan bilgiler doğrultusunda oldukça yakın bir rakam. Zayıf ve yetersiz teşhisler tüm rahatsızlıklar için böyle kuvvetli ilaçların kullanılması doktorların hastalarına bu reçeteleri yazmalarına neden oluyor ve hastaya yarardan çok zarar verilmiş olunuyor.

Güven, Rahatlık: Güven duyduğunuz ve kendinizi yanında rahat hissettiğiniz bir doktorla tedaviye devam etmek çok önemli. Geleneksel ve türesel tedavi yöntemini tercih edebilir. Bazı insanlar belirli tek bir tedavi üzerine odaklanabilirler. Ne olursa olsun hasta ve doktorun bu konuda ve diğerlerinde de aynı görüşte olmaları çok önemli.